L harfi qanday ko'rinishini chizish. Assotsiatsiya rasmlarida ABC. L harfi bilan boshlangan maqol va maqollar

Darsning maqsadi: biz L harfini o'rganamiz, o'qish ko'nikmalarini shakllantirish, nutq ko'nikmalarini rivojlantirish, fonematik ongni yaxshilash, elementar grafik ko'nikmalar asoslari.

  • maktabgacha yoshdagi bolani L harfi va tovushning to'g'ri talaffuzi bilan tanishtirish;
  • L harfini kvadratlarda yozishni o'rgatish;
  • she’r va topishmoqlar o‘rganishga qiziqish uyg‘otish.

Quyidagi rasmlarda ko'rsatilgan narsalarni nomlang:

Hukmdor kamon barglari tulki

Lada juda quvnoq qiz. U yuradi va kuylaydi:
- La-la-la!

  1. Lada qanday qo'shiq aytadi?
  2. LLLA - bu erda birinchi tovush nima?
  3. Quvnoq qizning ismi nima edi?
  4. LADA so'zining birinchi tovushi nima?
  5. Aytingchi, CHIRAK so'zida va KURSU so'zida va FIL so'zida qanday tovush bor?
  6. LAMP so'zlarining boshida, oxirida yoki o'rtasida [l] tovushi bormi? KURSU? IN'EKSIYA? FIL? QO'G'IRG'CHA?

[l] tovushini talaffuz qilganimizda, tilning uchi yuqori tishlarning orqasida ko'tariladi va ularga bosiladi. Ayting: LLL. Tilning uchi yuqori tishlarga bosiladi va [l] tovushini talaffuz qilganimizda havoning og'izdan erkin chiqib ketishiga yo'l qo'ymaydi.

  • Unli yoki undosh tovush [l]?
  • Bu tovush ovozlimi yoki zerikarlimi?
  • Nega?
  • Yana qanday jarangli undosh tovushlarni bilasiz?

Topshiriq: maktabgacha yoshdagi bolalar uchun bosilgan L harfi

L harfini ko'rib chiqing. L harfini havoda va bir marta daftarda, oddiy qalam yoki sharikli qalam bilan hujayralarga ehtiyotkorlik bilan tikib qo'ying.

Boladan harf, bo'g'in yoki so'zning butun qatorini yozishni so'ragan hollarda, kattalar satr boshida yozuv namunasini beradi.
Agar maktabgacha yoshdagi bolada qiyinchiliklar bo'lsa, kattalar ikkita taxminiy chiziq chizishi yoki bola chiziqlar bilan bog'laydigan yoki butun harflarni yozishi mumkin bo'lgan mos yozuvlar nuqtalarini qo'yishi mumkin va bola ularni shunchaki boshqa rangda aylantiradi. Treningning ushbu bosqichida xattotlik talab qilinmasligi kerak.

Gapni davom ettiring

Bu Lina yaxshi qiz,
Hamma narsani haykalga soladi... (plastilin).

Tinch qor yog'moqda,
Oq qor, shaggy.
Biz qor va muzni tozalaymiz
Hovlida... (belkurak bilan).

Samolyot tayyor.
U davom etdi ... (parvoz).

Yomg'ir yog'moqda, yomg'ir yog'moqda, quvnoq,
Biz siz bilan do'stmiz!
Yugurish biz uchun yaxshi
Yalang oyoq... (ko‘lmaklar).

Bizning bog'imiz namunali tartibda:
Paradda bog 'to'shaklari qanday qurilgan.
Atrofdagi tirik panjara kabi -
Men yashil cho'qqilarni qo'ydim ... (piyoz).

Ayyor aldash
qizil bosh,
Yumshoq dumi chiroyli.
Bu kim? ... (Tulki)

Darvoza oldidagi skameykada
Lena achchiq-achchiq yig'laydi ... (qo'ylar).

Andreyka o'z bog'ida
... dan gullarni sug'ordi (sug'orish idishi).

Atrofimdagilarni yig'lab yubordi.
U jangchi bo'lmasa-da, lekin ... (ta'zim).

Zich o'rmonda kulrang bo'ri
Men qizilni uchratdim ... (tulki).

Kichkina o'g'il otasining oldiga keldi
Va kichkintoy so'radi:
- Nima yaxshi
Va nima ... (yomon)?

L harfi haqida ertak

Kichik tulki va kichik qurbaqa

O'rmonda, katta ko'lmakda, loydan haykal yasashni yaxshi ko'radigan kichkina qurbaqa yashar edi. U ko‘lmakdan emaklab chiqib, loydan olib, haykaltaroshlik qilib o‘tiradi. Avvaliga u faqat yassi tortlar tayyorlardi. Keyin u koloboks va limon tayyorlashni boshladi. Keyin u filni va undan keyin chang'ida sherni va qayiqda otni yasadi.

Hayvonlar qarashdi, kulishdi va mehr bilan qurbaqani orqasiga silashdi. Faqat bitta kichkina tulki (u hasad qildimi yoki nima?) kelib, hamma narsani buzdi va hatto masxara qildi:

Eng yashil - katta ko'zli qurbaqa!

Va bu tulki katta bo'lgunga qadar davom etdi. Bir kuni u ko‘lmak oldiga kelib, qurbaqaning yoniga o‘tirdi va uning haykal yasashini uzoq kuzatib turdi va g‘amgin ohangda dedi:

Men ham haykaltarardim, lekin bu men uchun ish bermadi ...
- Hech narsa! - dedi qurbaqa.
- Xafa bo'lmang! Lekin siz eng ayyor teshiklarni qazasiz.

L harfi bilan boshlanadigan bolalar uchun topishmoqlar

Men farroshning yonida yuraman,
Men atrofda qorni kurak bilan tozalayman
Va men yigitlarga yordam beraman
Tog' qil, uy qur.
(belkurak)

Bobo yuzta mo‘ynali palto kiyib o‘tiribdi.
Uni kim yechitadi?
U ko'z yoshlarini to'kadi.
(Piyoz)

Yo'l bo'ylab uylarning tepasida
Yassi nonning bir bo'lagi osilgan.
(Oy)

yog'och yo'l,
Sekin-asta ko'tariladi,
Har bir qadam jar.
(narvon)

Qarag'ay daraxtlari kabi, archa kabi,
Va qishda ignalarsiz.
(Larch)

Filialdan tushish
Oltin tangalar.
(barglar)

Men o'zim ovqatlanmayman, lekin odamlarni ovqatlantiraman.
(qoshiq)

L harfi bilan boshlangan maqol va maqollar

Cho'loqdan ko'ra yolg'onchini tutish osonroq.
Yolg'on odamni go'zal qilmaydi.
Yolg'onlar tarakan oyoqlarida yuradi.
Bir marta yolg'on gapirsangiz, abadiy yolg'onchiga aylanasiz.
Bekorchilikni qo'ying, lekin ishlarni kechiktirmang.
Kichkina ish katta bekorchilikdan afzaldir.

Bolalar uchun L harfi haqida kulgili she'rlar

Lipka
Men o'sganman, yopishqoq,
Yupqa va moslashuvchan
Meni buzmang!
Asal rangi
Men yozda gullayman -
Meni himoya qil.
Tushda mendan pastda
Issiqlikdan yashiring -
Meni katta qil.
Men sizni tark etaman
Men sizni yomg'irdan himoya qilaman -
Menga suv bering.
Birgalikda, aziz do'stim,
Keling, kuchga ega bo'laylik -
Meni sevasanmi.
Va muddat tugaguncha kuting
Siz keng dunyoga chiqasiz,
Men haqimda unutmang!
(P. Voronko)

Tulkilar qichqiradi.
Tashqarida.
Linden daraxti ostidagi barglarda yotadi.
Sovuq suvlarning tubida cho'zing
Dangasa, lekin osongina suzadi.
Oy misday porlaydi
Harrier qurbaqa bilan ziyofat qilmoqda.
Yo'qolgan asalari uchmoqda.
Tun qorong'uligi o'rmonni bosib oldi.
(V. Lunin)

Kim siz?
- Biz tulkilarmiz,
Do'stona opa-singillar.
Xo'sh, siz kimsiz?
- Biz ham tulkimiz!
- Qanday qilib, bitta panja bilan?
- Yo'q, hali shlyapa bilan ...
(A. Shibaev)

Barglarning tushishi
O'rmon bo'yalgan minoraga o'xshaydi.
Lilak, oltin, qip-qizil,
Quvnoq, rang-barang devor
Yorqin tiniqlik tepasida.
(I. Bunin)

Barglarning tushishi
tushgan barglar
Suhbat zo'rg'a eshitiladi:
- Biz chinorlardanmiz...
- Biz olma daraxtidanmiz...
- Biz qayoqlardanmiz...
- Biz gilosdanmiz...
- Aspen daraxtidan...
- Qush gilosidan...
- Eman daraxtidan...
- Qayin daraxtidan...
Barglar hamma joyda tushadi:
Ayoz ostonada!
(Yu. Kapotov)

Martin
Yomg'ir yog'ayapti, hamma joyda yomg'ir yog'moqda.
Jo'jalar uyada baxtli:
- Onam uyda o'tiradi,
U hech qaerga uchmaydi!
(G. Vieru)

Arslon chivin tutayotgan edi
Peshonamni panjam bilan sindirdim!
(B. Timofeev)

Martin

Va u javob berdi:
- Men shoshyapman!
Men tumshug‘im bilan loy kovladim
Va u tom ostida uchib ketdi.
Butun kun tashvishlarga to'la
- U uy qurdi.
Kunlar o'tdi. Yana so'rayman
Va u javob berdi:
- Men shoshyapman!
Daqiqalar hisoblanadi!
Mening kichkintoylarim bor.
Men midgelarni tutaman
Men kichkintoylarni ovqatlantiraman.-
Tashrif paytida tez-tez yomg'ir yog'di.
Keksa terak g‘amgin edi.
"Menga qo'shiq ayt, qaldirg'och", deb so'rayman,
Va u javob berdi:
- Men shoshyapman!
Men sayohatga oilamni yig‘ib olaman.
Men bahorda qaytib kelaman va qo'shiq aytaman.
(V. Bardadim)

O'rmonchi
Shunday qilib, qarag'ay, jo'ka, archa
Ular kasal bo'lmadilar, yashil rangga aylandilar,
Yangi o'rmonlarga
Osmonga ko'tarilish
Ular qushlarning ovozi va hubbubiga
Do'st - o'rmonchi tomonidan qo'riqlanadi.
(V. Stepanov)

Yoz uchun tashrif
Biz o'rmon yo'li bo'ylab yuramiz,
Va biz qaerdan bilmaymiz.
Malina uchunmi?
Malina uchun!
Qo'ziqorinlar uchunmi?
Qo'ziqorinlar uchun!
Oltin quyosh porlayapti
Yashil derazalar orqali.
Balki biz quyoshga ergashayotgandirmiz?
Nima!
Ehtimol, quyosh orqasida!
Ehtimol, sincap duch keladi
Balki kirpi bizni qayerdadir kutayotgandir...
Biz quvnoq olomon ichida ketyapmiz
Toza tongda, yozga xush kelibsiz!
(V. Viktorov)

Oq talaş uchmoqda,
Ular arra ostidan uchib ketishadi.
Duradgor shunday qiladi
Derazalar va pollar.
(G. Satir)

Dars xulosasi:

  1. Yangi so'zlarning talaffuzi maktabgacha yoshdagi bolaning so'z boyligini oshiradi, nutq va xotirani rivojlantiradi.
  2. Hujayra mashqlari qo'llarning nozik motorli ko'nikmalarini rivojlantiradi.
  3. Topishmoqlar bolalarning aql-zakovati, tahlil qilish, isbotlash qobiliyatini rivojlantiradi. O'qituvchilar bolalarni murakkab vazifalarni bajarishda qiziqishni oshirishga o'rgatishda topishmoqlardan foydalanadilar.
  4. She'rlar nafaqat xotiraning rivojlanishiga ta'sir qiladi. Har kuni bir nechta satrlarni o'rgansangiz, miyada yangi neyron aloqalar paydo bo'lishi va umumiy o'rganish qobiliyatingiz oshishi isbotlangan.

Mavzu: “Tovushlar [L] [L`]. L harfi.

1 sinf.

Maqsad: 1. Talabalarni [L] [L`] undosh tovushlari, L harfi bilan tanishtirish.

2. Artikulyatsiya va tovush xususiyatlarini aniqlang [l]

3. Fonemik eshitishni rivojlantirish ustida ishlash:

· bo‘g‘in, so‘z, gaplardagi [L] [L`] tovushlarini eshitishni o‘rganing;

· So‘zdagi tovush o‘rnini aniqlang.

4. Bolalarning so'z boyligini kengaytirish va aniqlashtirish.

5. O'qish texnikasi ustida ishlash.

Darsning borishi.

Tashkiliy vaqt.

Keling, qoidamizni eslaylik:

Har kuni, har doim, hamma joyda
Sinfda, o'yinda
Biz baland ovozda va aniq gapiramiz,
Biz hech qachon shoshmaymiz.

Ovozning artikulyatsiyasi.

Logoped [L] tovushini talaffuz qilishda til keng, tilning uchi yumshoq yostiqchalarga tayanib, og'iz biroz ochiq ekanligini tushuntiradi.

Ovozning o'ziga xos xususiyatlari.

[L] tovushini kuylash mumkinmi? ( Yo'q). Bu tovush unlimi yoki undoshmi? (Roziman). Keling, qo'limizni bo'yniga qo'yib, [L] deb aytaylik. Sizning bo'yningiz titrayaptimi? (Ha). Bu degani, tovush paychalarining tebranishi, [L] tovushi jarangdor.

LA, LO, LU, LY, LE - bu erda [L] tovushi qattiq eshitiladi.

LA, LE, LYU, LI, LE - bu erda [L] tovushi yumshoq eshitiladi.

[L] tovushi undosh, jarangli boʻlib, yumshoq yoki qattiq boʻlishi mumkin.

Bugun biz L harfini yashirgan WIZARD yashaydigan ABC mamlakati bo'ylab sayohat qilamiz. Xatni qutqarish uchun siz sehrgarning vazifalarini bajarishingiz kerak. Keling, L harfiga yordam beraylik?

1. Mashq: "Nutq mashqi."

Keling, sehrgar uchun qo'shiq aytaylik:

La-lo-lu-li al-ol-ul-al

Ly-lu-lo-la yl-ul-ol-al

Skla-sklo-sklu-skly

Splo-splo-splu-sply

Lo-lo-lo - tashqarida issiq.

Lu-lu-lu - stol burchakda.

Ul-ul-ul- kursimiz sindi.

2. Mashq: "Ovozli barcha so'zlarni eslab qoling[L] [L`]"

Botqoqdagi kichkina qurbaqa

U uyqusida panjasini qimirlatadi,

Chunki oy nuri uzun oyoqli

Qurbaqa - sandal

Issiq sokin yoz kechasida

Panjalari muloyimlik bilan qitiqlaydi.

3. Mashq: "So'zdagi tovush o'rnini toping"

[L] tovushining so'zdagi o'rnini aniqlang va savatlarga soling. (tovushni tahlil qilish uchun savatlar taklif etiladi - bolalar so'zning boshida, o'rtasida yoki oxirida tovushning o'rnini aniqlaydilar) va rasmni tegishli savatga qo'yishadi)

Rasmlar: qayiq, sincap, tulki, stol, bo'ri, barg, stul.

4. Mashq: "Qizdirish; isitish"

"BUCKARYA mamlakati bo'ylab sayohatimizni davom ettirish uchun biz dam olishimiz va dinamik isinishimiz kerak."

Ular o'z joylarida yugurib, sehrgardan qochib ketishdi

Biz yugurdik, yugurdik.

Biz tog'lar ustidan uchib o'tdik, parvoz simulyatsiyasi

Biz uchdik, uchdik.

Biz suv ostida suzdik, suzishga taqlid qildik

Ular suzishdi va suzishdi.

Biz toshlar orasidan yurdik, baland dumba bilan yurdik

Yurdik, yurdik.

Bu erda biz gnomlarni ko'rdik, ular juft bo'lib bir-birlarining yelkalariga shapatilamoqdalar

Hammamiz ularni birga quchoqladik.

5. Mashq: "Buni teskari ayting"

Har bir jumlaga ma'noga mos keladigan [L] tovushli so'z qo'shing:

Qayin daraxti ingichka tanasiga ega, eman daraxti esa... (Qalin)

Quyon qo'rqoq, sher esa..... (Jasur)

Sho'rva issiq, muzqaymoq esa.... (sovuq)

It yaxshi to'ydi, bo'ri esa .... (Och)

Balon engil, og'irligi esa .... (Og'ir)

Gigant kuchli, Tumbelina esa…. (zaif)

6. Mashq: "L harfi nimaga o'xshaydi?"

Va sehrgar dedi:

Siz buni menga isbotladingiz do'stlar

Ovozni hech qanday tarzda yashirib bo'lmaydi!

Men uni sizga qaytaraman!

Lekin! Yozuvda ovozni yo'qotmaslik uchun,

Xat bizga yordam beradi

– Qattiq undosh tovush [l] va yumshoq undosh tovush [l’] yozuvda bir xil L “el” harfi bilan belgilanadi. Xat ko'rsatilmoqda. (Doskaga L, l harfi yozilgan karta osib qo'yilgan)

-L harfi nimaga o'xshaydi?

Murabbiy xatni silkitadi.
Uning oldida ot raqsga tushadi.
Keling, alifbomizni davom ettiraylik,
L harfi - o'rmon kulbasi.

-L harfi nimaga o'xshaydi? (Bolalarning javoblari)

7. Mashq: "L harfi bilan bo'g'inlar va so'zlarni o'qing"

AL OL UL EL IL EL

LA LO LU LY LI LE

LIMON LIMONI

NOODLES dangasa o'rmon

8. Didaktik o'yin "So'zlarni yozing."

ABC ustasi siz uchun oxirgi vazifani tayyorladi. So'zning boshiga yoki oxiriga L harfini qo'shing va uni baland ovozda ayting:

Uchun.. ...apa pena... stantsiya...

Uksta.. unut.. Uxlab qolaman..

Pe.. yuz.. hech narsa.. buzilgan..

Dars xulosasi:

Biz qanday tovushni saqlab qoldik? ( Bugun biz ovozni saqladik [L])

Keling, bu qanday ovoz ekanligini eslaylik? ( Tovush [L] - undosh, jarangli, qattiq))

Ovozimizni qanday saqlab qoldik?( Mamlakat sehrgarining topshiriqlarini bajardi BUCVARIA)

Barcha bolalar ajoyib edi - ular sinfda juda yaxshi ishladilar!


L harfi rus alifbosining 13-harfi. L harfi undosh ovozli tovushni bildiradi: qattiq [L] va yumshoq [L "].

L bilan boshlangan so'zlar: o'rmon, yoz, tibbiyot, qaldirg'och, jo'ka, peshona, nur, lyuk, muz, lift, qurbaqa, chang'i, chiroq, vodiy nilufar, qanotlar, qayiq, nilufar, sher, lager, palma, Latviya, yolg'onchi, lavanta, chap qo'l, oson , ma'ruza, tibbiyot, haykaltaroshlik, uchuvchi, yopishqoq, muomala, lodjiya, loson, kal nuqta,

So'z o'rtasida L harfi: fil, ko'cha, tabassum, apelsin, sincap, krep, biznes, daraxt, ichi bo'sh, tomchilar, ari, salyangoz, Julia, non, Alice, bluzka, eshkak, vilkalar, soch, loy, ovoz, masxaraboz, chaqaloq, qo'rqinchli, film , delfin, temir,

So'z oxiridagi L harfi: stol, stul, archa, bo'r, chang, tasvirlar, pianino, burchak, tugun, farishta, stakan, stantsiya, to'p, yog'och o'sish, qozon, qalam qutisi, lochin, ish, mash'al, shoqol, futbol, ​​mineral, Istanbul, mototsikl,

Bir so'zda bir nechta L harflari: qo'ng'iroq, nilufar,


Biz chang'ilardan L harfini qilamiz,
Keling, tayoqni qo'yamiz
Bir chang'i to'g'ri turadi
Ikkinchisi esa qaysarlik bilan egiladi.

She'rlar ( , )

Men va onam harflarni o'rganmoqdamiz.
"L" harfida "piyoz" so'zi bor.
Tishlash, yig'lash,
Deyarli "A" kabi go'zal ...
/N.Ribakova/

Kichkina tulki o'rmon bo'ylab yuribdi,
Kichkina tulki harflarni takrorlaydi,
Bir, ikki, uch, to'rt, besh,
Qanday qilib L harfini yo'qotmaslik kerak.

archa archaga suyanib -
Natijada "El" harfi.

Biz baland uchar edik
Biz pastdan uchar edik.
Biz uzoqqa uchdik
Biz yaqin uchayotgan edik.

Biz o'rdik, charchadik,
Ular butaning tagiga yotib uxladilar.
Biz o'tirdik va o'tirdik
Va ular yana uchib ketishdi.

Oqqushlar uchar edi
Va ular suvga o'tirishdi
Suv quyildi, quyildi, quyildi,
Ular sug'ordilar, sug'ordilar,
Lyalenkaga hammom berildi.

Avval L harfini yozamiz.
Ikkita taxta tomni qoplaydi.
L harfi uchun kamar bog'laymiz -
L harfini A harfiga almashtiramiz.
Keling, yana L harfini yozamiz.
Keling, uning tagini quyidagi chiziq bilan chizamiz,
Biz oyoqlarni yon tomonlarga qo'yamiz -
D harfi bizga keladi.
Agar siz ikkita harf L bo'lsangiz
Men uning yoniga yozishga muvaffaq bo'ldim,
Keyin ular hammaning quvonchi uchun
M harfiga aylanadi.

Til burmalari ( , )
Burdok ostidagi o'tloqda
Qurbaqaning yozgi uyi bor.
Botqoqlikda esa qurbaqalar bor
Uning katta dachasi bor.

U o'tirdi va hamma narsani yedi.

Polkan panjasi bilan tayoqni turtdi.

Milaning onasi uni sovun bilan yuvdi.

Malanya omlet suti g'ichirladi,
Mila sovunni yoqtirmasdi.
U suhbatlashdi, lekin gapirmadi!

Boshqotirmalar ( , )

Lushka qurbaqasida -
Oyoqlarning sakrashi.
Qattiq shapaloq! Qattiq shapaloq!
M botqog'ida botqoqlikda!
Turna uni yemasligi uchun,
Lushka xatga aylandi ...

Men o‘chirg‘ichimizni qog‘ozdan o‘chirib tashladim
Qalam qilgan hamma narsa
Lekin men siyoh qila olmadim -
Xatga aylandi...

Burdok ostidagi o'tloqda
Qurbaqaning yozgi uyi bor.
Va qurbaqa botqog'ida
Uning katta dachasi bor.

Kema karamel olib ketayotgan edi
Kema quruqlikka chiqib ketdi
Va dengizchilar uch hafta davomida
Yegan karamel buzildi.

Tuzlangan bodring
O‘g‘li tuzlab, otasi yeb qo‘ydi.

Onam sovunni ayamasdi.
Onam Milani sovun bilan yuvdi.
Mila sovunni yoqtirmasdi
Mila sovunni tashladi.

Toza gap ()

AL-AL-AL - bizda to'p bo'ladi.
OL-OL-OL - zaldagi polni yuvish kerak.
OL-OL-OL - zalga stol qo'ydik.
UL-UL-UL - biz stolga stul qo'yamiz.
AL-AL-AL - mehmonlar zalga kirishmoqda.
AL-AL-AL - Leonid stakanini sindirdi.
LU-LU-LU - polda parchalar bor.
LY-LY-LY - siz pollarni supurishingiz kerak.
AL-AL-AL - oh, qanday qiziqarli to'p!


L harfining tasviri va L harfining rasmlari ()










Nutq terapiyasi. Defektologiya.

Negadir men tasodifan payqadim, 4 yosh 9 yoshli kichkina o'g'lim qattiq L harfini talaffuz qila olmaydi (bundan oldin teskari muammo bor edi - u undosh tovushlarni juda qattiq talaffuz qildi va ularda yumshoqlik yo'q edi). Chunki nutq terapiyasi (a) siz o'z navbatingizni uzoq vaqt kutishingiz kerak (biz allaqachon 2 oy kutdik) va (b) bu ​​qimmat, men o'zim ushbu nutq nuqsonini qanday tuzatish haqida ma'lumot izlashga qaror qildim.

Mana men topgan tavsiyalar (1 va 2-manba, quyida 3-manbadan qo‘shilgan):
1) cho'zilgan tilingizning uchini tishlang va lablaringizni juda keng tabassum bilan cho'zing, lablar, tishlar va tilning bu holatida "s-s-s" tovushini talaffuz qiling;
2) og'zingizni ochayotganda tabassum qiling (yuqori va pastki tishlar orasida taxminan 2 sm bo'sh joy bo'lishi kerak) va tilning uchini yuqori tishlar orqasiga yashiring va "s-s-s" tovushini talaffuz qiling;
-> Sof “L” tovushi bo‘lsa, “AL-OL-UL-YL”, “LA, LO, LU, LY, LE” bo‘g‘inlaridagi tovushni talaffuz qilishga o‘ting, so‘ng “ALA, OLO, ULU”. , YLY, ALO , ULA...", so‘ng so‘zlarga, iboralarga, til burilishlariga.
3) og'zingizni keng oching, tilingizni pastki labingizga qo'ying va og'zingizni ochib, yoping, iyagingizni qo'lingiz bilan ushlab, "la", "lo", "lu", "ly" tovushlarini talaffuz qiling. harakat qilmasligi;
4) "Tishlaringizni cho'tkalash" mashqi: Keng tilingizni yuqori va pastki lablar bo'ylab, xuddi tishlaringizni yuvayotgandek, ichkaridan va tashqaridan harakatlantiring;
5) "Mazali murabbo": Yuqori va pastki lablardan keng til bilan yalang;
6) Tilingizni chiqarib, burun uchiga yetib olishga harakat qiling;
7) "Rassom": tilingizning uchi bilan yuqori tanglay bo'ylab harakatlantiring, xuddi uni chizayotgandek.
-> 1-2 haftalik mashqdan so'ng siz she'r o'rganishingiz kerak. Barcha tovushlarni aniq va baland ovozda talaffuz qilish juda muhimdir.
"Bizga qish keldi,
Uylar oq rangga aylandi.
Qor u yoq-bu yoqqa uchadi.
Bolalar sayrga chiqishadi.
Hovli oq rangda.
Ko‘p qor yog‘di.
Siz bolalarning qichqirig'ini eshitishingiz mumkin,
Chana tog'dan dumalab tushmoqda"
8) tilning uchini yuqoridagi ikkita old tishga "bosish (bosish)" va "L" ni talaffuz qilishga harakat qilish kerak;
9) Tilingizning uchini yuqori tishlaringizga bosing. Til tishlarga tegishi kerak. "Lak", "ko'lmak", "oqqush", "chandelier", "qoshiq", "chang'i" deb talaffuz qilishda tilingizni tishlaringizga kuch bilan suring. E'tibor bering, "l" dan keyin unli tovushga qarab, tilning holati biroz o'zgaradi. "Chandelier" so'zini talaffuz qilganda, til endi tishlarga emas, balki yuqori tanglayga tayanadi. Va "chang'i" so'zini talaffuz qilganda - yuqori tishlarning eng chetida. Ammo "l" tovushini talaffuz qilish printsipi bir xil - til kuch bilan to'siqdan uzoqlashtiriladi.
10) Agar siz darhol aniq "l" ni ayta olmasangiz, unda tilingizni ishlashga majbur qilishingiz kerak. Buning uchun quyidagi mashqni bajaring:
- yuqoridagi so'zlardagi "l" tovushini talaffuz qilayotganda, tilingizni yuqori va pastki kesma tishlarning uchlari bilan tishlagandek mahkamlang. Shunday qilib, siz tilingizni tuzatasiz va uni to'g'ri holatga o'rgatasiz.
11) Quyidagi til burmalarini sekin va aniq takrorlang:
- "Karl Klaradan mercan o'g'irladi, Klara esa Karlning klarnetini o'g'irladi";
- "O'ttiz uchta kema bog'langan va bog'langan, bog'langan va bog'langan, bog'langan va bog'langan, ammo yopishmagan";
- "Vlasning qizi chiziqli matraslarni yuvdi, yuvdi va yuvdi, daryo chiziqli bo'lib qoldi."

Keyinchalik qo'shilgan:
1) L tovushining artikulyatsiyasiga xos xususiyatni tushuntirish va uni vizual tarzda kuchaytirish kerak: “L tovushini to‘g‘ri aytsak, tilning uchi yuqori old tishlarga ko‘tariladi, old tishlarga bosiladi, itariladi. tishlar, lablar tabassum qiladi va barcha tishlar ko'rinadi."



2) Biz uni "Strongman" mashqida tuzatamiz: biz tilning uchini yuqori tishlarga ko'taramiz, yuqori tishlarga suyanamiz va [l-l-l] tovushi bilan kuch bilan suramiz.
3) "L tovushi yo'llar bo'ylab tarqaladi" mashqi: barmoq yo'l bo'ylab yugurar ekan, biz "L-l-l" ni kuylaymiz (siz tasavvur qilishingiz mumkinki, biz L..opata, L uchun do'konga boradigan yo'l bo'ylab yuguramiz. .ot... .)

Fokuslar, agar bola "L" o'rniga "V" tovushini talaffuz qilsa - o'qing.

Agar bola "L" o'rniga "L" tovushini talaffuz qilsa, hiylalar:
1) Biz boladan nutq materialini tilini qattiq tashqariga chiqarib, tishlari deyarli tilning orqa qismiga tegib takrorlashni so'raymiz. Shu bilan birga, fonemik ish olib borilmoqda. Keyinchalik, tilning uchi asta-sekin yuqori tishlarning orqasida harakat qiladi.
2) Tilingizning o'tkir uchini avtomatlashtirilgan tilda "L" tovushiga tishlang.

Ovozni o'rnatish va mustahkamlash L E.M.Kosinova kitobidan.

Artikulyatsiya gimnastikasi- o'qing va tomosha qiling!

L harfi haqida ertak()


L harfi u eng yaxshi emas, eng muhimi emasligidan xafa bo'ldi.
- "Ona", "tinchlik", "dengiz" so'zlari M harfi bilan boshlanadi.
- S harfi bilan boshlangan - "quyosh", "yorug'lik", "baxt".
- U harfi "aql", "omad", "muvaffaqiyat" degan ma'noni anglatadi.

M, S, U harflari uni tinchlantirdi.
- Yaxshi so'zlar ham sizning maktubingizdan boshlanadi: lbdi, o'rmon, adabiyot, ray (quyoshli va iliq).
L harfi quvnoq.
- Darhaqiqat, ko'p yaxshi so'zlar mening xatim bilan boshlanadi: yoz, qaldirg'och, ot, oy.
- Yana bir yaxshi, mehribon "mehr" so'zi bor. Mehribonlik noziklik, yaxshi xulq-atvor va mehribonlikning namoyonidir.
Va alifboning boshqa harflari L harfiga shunday dedi:
- L harfi! Biz seni sevamiz! Axir, eng muhim so'zlardan biri - "sevgi" L harfi bilan boshlanadi.

L harfi haqida ertak()

"Men uxlashni xohlamayman, yotmayman", - qiz injiq edi.

Onam tahdid bilan qoshlarini chimirdi, lekin L harfi uning qulog'iga "Men sevaman" sehrli so'zini jimgina pichirladi.

"Men seni yaxshi ko'raman, bolam," dedi ona mehr bilan va qizini quchoqladi. Onam uni o'pdi va qiz xotirjam uxlab qoldi.

"Katta va kichik odamlarga sevgi va muhabbat dunyodagi hamma narsadan ko'ra ko'proq kerak", deb o'yladi L harfi.

U hamma joyda uchib ketdi va muloyimlik bilan pichirladi: "Men sevaman, sevaman, sevaman", - deb hech kim bu sehrli so'zni aytishni unutmaydi.

Polda, "K" harfi ostida, "L" harfi yashagan. Bu alifboning eng mehribon va quvnoq, eng mehribon harfi edi. U har doim, doim yaxshi kayfiyatda edi, hech kim uning yig'laganini yoki xafa bo'lganini ko'rmagan, yo'q! Aksincha, u har doim aylanib yurar va qandaydir ohangni xirillagan:

- La-la-la, la-la-la, la-la-la-la-la-la-la-la.

Va u bilan uchrashgan har bir kishi o'zini xotirjam va baxtli his qildi. Axir, "sevgi" so'zi "L" harfi bilan boshlanadi! Va "L" harfi hammani yaxshi ko'rardi va boshqa harflar ularning sevgisini qaytardi!

Bir kuni unga qayg'uli "O" harfi keldi. U nimadandir juda xafa bo'ldi va yig'ladi va xo'rsindi:

- Oh, oh, oh, men o'zimni yomon his qilyapman, xafa bo'ldim, oh!

- Yig'lama, "O" harfi, men endi seni erkalab, "sevgi" bilan to'ldiraman!

"L" harfi yonida oshxona kabinetida "sevgi" deb yozilgan idish bor edi. Bu haqda hamma bilar edi va agar kimdir o'zini yomon his qilsa, yordam uchun "L" harfiga borishdi. U kasalga "sevgi" ichimlik berdi, chunki bu eng yaxshi dori, shunday emasmi? Va hamma darhol tuzalib ketdi.

Va "L" harfi, odatdagidek, bu qozonni olish uchun uning shkafini ochdi, lekin afsuski, shkaf bo'sh edi! U erda sevgi qozoni yo'q edi!

- Oh, nima qilishim kerak? – xitob qildi “L” harfi. - "O" harfiga qanday yordam berishim mumkin?

U alifbodagi eng muhim va eng aqlli va hamma narsani biladigan "A" harfiga yugurdi. U "A" harfiga nima bo'lganini aytdi va u darhol barcha xatlarni yig'ilishga chaqirdi va so'radi:

- Sevgi qozonini qayerdan topsam bo'ladi?

Ular xatlar haqida o'ylashdi, ular haqida o'ylashdi, lekin ular hech narsa topa olmadilar. Keyin to'satdan "I" harfi dedi:

- Yoki biz Yerdan so'rashimiz kerakmi?

- Yerga yaqinmi? - Hamma hayron bo'ldi.

- Ha, Yer yaqinida. U sevgiga to'la, u hammani sevadi! Qarang, uning ustida qanday go'zal gullar bor, daraxtlar o'sadi va u hammani yaxshi ko'radi, ularni, qushlarni, baliqlarni, hayvonlarni, bizni va bolalarni ovqatlantiradi.

"Xo'p, mayli," dedi "A" harfi, "Unda siz, "L" va "I" harflari, borib so'rang, men o'z ishim bilan shug'ullanaman, mening ko'p ishim bor!

Va u kengashni tarqatib yubordi va ish bilan ketdi.

Va "L" harfi va "I" harfi "I" harfi yashaydigan birinchi, eng pastki qavatga tushib, u o'stirgan bog'ga chiqdi. Ular bog'dagi olma daraxti ostidagi chumoli o'tlariga o'tirishdi va ona Yerdan so'rashdi:

- Yer! Yer! Iltimos, bizni tinglang! Bizga savolga javob bering: "Sevgi qozoni qayerda, "L" harfi qayerga yaqinlashdi?

- Oh, mening ahmoq kichkina harflarim! Sevgi qozonini qidir, lekin bu qozonda umuman muhabbat yo'q edi!

- Qanday qilib bu sodir bo'lmadi? – maktublarimiz hayratda qoldi.

- Ha! Bu sevgi har doim "L" harfining qalbida edi! U shunchaki katta, katta va mehribon! Va u erda juda ko'p sevgi bor! Va u boshqa harflarga qozondan suyuqlik berganida, suyuqlik uning sevgisiga to'yingan va boshqa harflarni davolagan! Ularning ham qalbida sevgi bor.

Shunchaki o'zini yomon his qilganlar uni unutib qo'yishgan. Ular uni yana topishga yordam berishlari kerak.

- Xo'sh, endi u erda o'tirib yig'layotgan "O" harfini nima qilishim kerak? - so'radi "L" harfi?

- Va siz malina, smorodina, gilos, romashka gullaridan barglarimni olib, hammasini terib, hammasini choyga pishirasiz! Va "O" harfini iching! Hamma narsani avvalgidek sevgi bilan qiling. Esingizda bo'lsin, bu qozonda emas, sizda!

- Rahmat! Rahmat! - harflar quvnoq baqirishdi, barglarni yig'ishtirib, "L" harfi kvartirasiga yugurishdi, u erda xafa bo'lgan "O" harfi o'tirib yig'lardi.

Va "L" harfi xushbo'y choyni muhabbat bilan pishirdi va "O" harfiga muhabbat bilan berdi. Va men butun qalbim bilan uning tezroq tuzalib ketishini va hech qachon yig'lamasligini tilayman!

Va "O" harfi eng yaxshi dori - muhabbat bilan to'yingan bu ajoyib choyni ichdi va u darhol o'zini yaxshi his qildi. U o'zini tingladi: “Oh! Men allaqachon o'zimni yaxshi his qilyapman! Yuragim ichimda urib, sevgiga to‘la!”

Eshiting, yuragingizda sevgi bormi? Taq-taq, taq-taq... U qanday urishini, ko‘kragingizda qanchalik iliqligini his qilyapsizmi? Shunday qilib, u erda sevgi bor!

Maqsadlar.

  1. Tarbiyaviy:[l], [l, ] tovushlari va ularni bildiruvchi harf haqida tasavvur hosil qilish uchun sharoit yaratish; og‘zaki va yozma nutqda so‘zlardagi [l], [l, ] tovushlarini, “l” harfini farqlashni, yangi tovushlarni xarakterlashni o‘rganish.
  2. Rivojlanish: nutqni, mantiqiy fikrlash, tahlil qilish, umumiy xususiyatlarni topish va xulosalar chiqarish qobiliyatini rivojlantirish.
  3. Tarbiyaviy: juftlik va guruhlarda ishlash, bir-birini tinglash qobiliyatini rivojlantirish

Dars uchun jihozlar:

  • Rasmlar: kichkina tulki, ot, samolyot, uchuvchi,
  • Ovoz sxemalari
  • Yakka tartibda va guruhda ishlash uchun tarqatma kartalar (1, 2-ilovalar)
  • L harfi namunasi bilan jadval
  • Xotira lentasi
  • "L harfi nimaga o'xshaydi" rasmlari, L harfi haqida she'rlar
  • Dars mavzusini aniqlash uchun mos yozuvlar so'zlari bilan kartalar

Ta'lim vositalari: doska, tarqatma materiallar, rasmlar va jadvallar ko'rinishidagi illyustratsiyalar.

Darslar davomida

1. Safarlashtiruvchi moment: tilni burish

Derazadagi kichkina mushuk bir vaqtning o'zida bo'tqa, maydalangan ovqat yeydi.

2. Bilimlarni yangilash:

  • Ovozni harfdan qanday ajratish mumkin?

Biz tovushlarni eshitamiz va talaffuz qilamiz, harflarni yozamiz va ko'ramiz.

  • Qanday tovushlar bor?

Unlilar va undoshlar;

Juftlangan va juftlanmagan;

Ovozli va ovozsiz;

Qattiq va yumshoq

  • Biz o'rgangan oxirgi harf nima? [t], [t,] tovushlari haqida bilgan hamma narsani bizga ayting.

Tovush [t] - undosh, juft, kar, qattiq, tovush [t, ] - undosh, juft, kar, yumshoq

3. Mavzu va maqsadni belgilash (inklyuziv vaziyat, ishning o'yin elementlari orqali)

3.1. Bugun darsda biz yilning istalgan vaqtida yaxshi bo'lgan ajoyib joyga boramiz - "o'rmon" so'zining diagrammasi Va bizga ikkita hayvon hamroh bo'ladi. Javoblarni diagrammalar bilan moslashtirsangiz, kim haqida gapirayotganimizni bilib olasiz.

Doskada "elk" va "tulki" so'zlarining sxemalari mavjud

  • Boshqotirmalar:

Moose, chunki bu so'zning oxirida bir bo'g'in va yumshoq undosh tovush bor

Qanday xavfli hayvon
Qizil palto kiyib yuradi,
Qor gurkirab ketmoqda
Sichqonchalar yetarlimi?

Tulki, chunki bu so‘z ikki bo‘g‘inli bo‘lib, urg‘uli bo‘g‘in ikkinchisidir

3.2. Barcha so'zlardagi birinchi tovushlarni solishtiring va bugungi dars mavzusini nomlang. Qanday keng tarqalgan?

“Elk” so‘zi [l] tovushidan, tulki va o‘rmon so‘zi esa [l, ] tovushidan boshlanadi, bu bugungi dars mavzusini bildiradi: “[l], [l, ] tovushlari va harf ularni bildiradi”.

Darsning maqsadlarini ayting. (Maqsadni belgilashda faoliyat yondashuvini amalga oshirish)

Vizual yordam bilan:

...tanish...va...

Bugun darsda biz [l], [l, ] tovushlari va ularni bildiruvchi harf bilan tanishishimiz kerak, biz bu tovushlarni so'zlardagi farqlashni va o'rgangan harflar bilan bo'g'in, so'z va jumlalarni o'qishni o'rganamiz.

4. Tovushlarga xos xususiyatlar

4.1. "Elk" so'zidagi birinchi tovushni ayting. Nimani sezdingiz?

Og'izda havo to'sig'i mavjud, ya'ni [l] tovushi undosh

Quloqlaringizni yopdi. Siz nimani eshitasiz: ko'proq shovqin yoki ovoz?

Yana nima deya olasiz?

"Elk" so'zidagi [l] tovushi qattiq

4.2. "Tulki, o'rmon" so'zlaridagi birinchi tovushni ayting. Nima o'zgardi?

"Tulki" va "o'rmon" so'zlaridagi [l, ] tovushi yumshoq

4.3. [l], [l, ] tovushlarini tavsiflang

[l] tovushi undosh, jarangli, qattiq, [l,] tovushi undosh, jarangli, mayin.

5. [l], [l, ] tovushlarini farqlash mashqlari.

5.1. Shunday qilib, biz o'rmondamiz. Bugungi dars mavzusini yodda tutgan holda, biz bu erda topadigan daraxtlarni nomlang.

Larch, jo'ka, terak, archa, chinor

5.2. Va endi men o'rmonda uchrashishimiz mumkin bo'lgan boshqa o'simliklarni nomlayman va yashil va ko'k kvadrat yordamida siz ularning qanday ovozi borligini aniqlaysiz - yumshoq yoki qattiq:

Vodiy nilufari, malina, klyukva, xantal, viburnum, ko'k, volushka

6. Jismoniy tarbiya daqiqasi

Ular yo'l bo'ylab yurishdi va yurishdi,
Biz juda ko'p toshlarni topdik.
O'tiring va yig'ing
Va keyin biz oldinga bordik. - bolalar harakatlarni so'zlar bilan bajaradilar

7. Ll harfi bilan tanishtirish

7.1. To‘satdan biz yurgan maydonda samolyot qo‘ndi. Samolyot bortida (rasmda) IL deb yozilgan. Bu harflardan qaysi biri [l], [l, ] tovushlarini ifodalaydi? Ko'rsatish. (2-rasmga qarang)

O‘quvchi doskaga chiqadi va ko‘rsatgich bilan aylana oladi

Bu [el, ] harfi. Xorda!

Keling, xotira lentasidan unga joy topaylik. [l], [l, ] tovushlari undoshlardir, ya'ni L harfini xotira lentasining ko'k qismiga joylashtiramiz. (tasmadagi o'rnini ko'rsating).

Sizda juftlik bormi? Yo'q. Bu [l], [l, ] tovushlari juftlashtirilmaganligini bildiradi.

Doskaga L harfi yozilgan stol osilgan

7.2. L harfi qanday tovushlarni bildirishini ayting

L harfi – [l], [l,] tovushlarini bildiradi. [l] tovushi undosh, juftlanmagan, jarangli, qattiq. Tovush [l, ] - undosh, juftlanmagan, jarangli, mayin.

7.3. Barmoqlaringiz bilan L harfini chizing.

Turing va L harfini juftlab hosil qiling.

L harfi nimaga o'xshaydi? (she'rlar bilan rasmlar) (3-rasmga qarang)

8. O'qish

8.1. Bo'g'inlarni o'qish

Samolyot tadqiqotchi olimlarni o'rmonga olib keldi. Ular o'z ishlarida ko'pincha shifrlashdan foydalanadilar. Keling, ularni o'qishga harakat qilaylik:

1) la lo ly li lu

xorda va alohida oldinga va orqaga o'qish (la-al)

[l, ] tovushi yumshoq bo‘lgan bo‘g‘inni ayting. Buni isbotla.

Li, chunki "i" harfi oldingi undosh tovushning yumshoqligini bildiradi.

Ushbu bo'g'inlar bilan so'z tuzing. Esda tutingki, bo'g'in nafaqat boshida, balki so'zning o'rtasida va oxirida ham bo'lishi mumkin.

Bog'larni boshida "t" harfi, so'ngra oxirida "s" harfi to'g'ridan-to'g'ri va teskari tartibda (tla-alt, tlas-salt) qo'shilgan holda o'qish (4-rasmga qarang)

8.2. So'zlarni o'qish (kartalardan).

Keling, olimlar qaysi o'rmon aholisini o'rganish uchun kelganini o'qib chiqamiz.

Capercaillie, o'rmonchi, tit, sincap, oriole, bo'ri, kiyik, ari, ayiq, yovvoyi cho'chqa.

So'zlarni qanday guruhlarga bo'lish mumkin? Qaysi so'z etishmayapti? Nega?

Hayvonlar va qushlar. Asalari hasharotdir.

So'zlarni o'qing - hayvonlarning nomlari. Qushlar. Boshqa qanday qilib so'zlarni ajratish mumkin?

So'zlarni yangi harfni o'z ichiga olgan va ushbu harfni o'z ichiga olmaydiganlarga bo'lish mumkin.

O'qing.

8.3. Olimlar jamoada qanday ishlashni bilishadi. Bu ularning ishida juda muhimdir. Biz ham " Men bunga tayyor emasman” (doskada yozilgan), biz guruhda qanday ishlashni bilamiz. Shuning uchun, siz guruhlarga bo'linib, keyingi vazifani bajarishingiz kerak.

Gaplardan hikoya tuzing.(Har bir gap alohida varaqda alohida beriladi.) (2-ilovaga qarang).

Moose katta o'rmonlarda yashaydi. Bu juda chiroyli hayvonlar. Ular uchun o'rmon maydonlarida oziqlantiruvchilar tayyorlanadi. Bu yerga har oqshom muss keladi.

  • Bolalar navbatma-navbat ertakni guruh bo‘lib xorda o‘qiydilar. Birinchi bo'lib ishni tugatgan jamoa boshlanadi.

8.4. Matn mazmuni bo'yicha suhbat:

  • Matnda kim haqida gap ketyapti?
  • Mos qayerda yashaydi?
  • Ular katta bo'shliqlarda buklarni nima qilishadi? Nima uchun?

8.5. Ifodani qanday tushunganingizni tushuntiring "Biz bunga tayyor emasmiz."

9. Darsni yakunlash

Siz barcha topshiriqlarni muvaffaqiyatli bajardingiz va darsimiz o'z nihoyasiga yetdi. Sinfda nimani o'rganganingizni bizga ayting.

Biz so'zlardagi [l], [l, ] tovushlarini va L harfini farqlashni o'rgandik, so'z va gaplarning bo'g'inlarini o'qishni o'rgandik.

[l], [l, ] tovushlari haqida bilib olganingizning hammasini bizga ayting.

[l] tovushi undosh, juftlanmagan, jarangli, qattiq. Tovush [l, ] - undosh, juftlanmagan, jarangli, mayin.

Qaysi harf [l], [l, ] tovushlarini ifodalaydi?

10. Reflektsiya

Bizga ayting:

1) o'rmon bo'ylab sayr qilib, nimani o'rgandingiz?

2) o'rmon bo'ylab yurganingizda qanday yangi narsalarni qildingiz?

3) har biringiz o'zingizga va sinfga sinfdagi ishingiz uchun qanday baho qo'ygan bo'lardingiz?